Datum: 10.08.2014

Vložil: I. Dvořáková

Titulek: pejskaři

Dobrý den,
Dnes jsem se s rodinou zúčastnila slavnostního otevření stezky bez bot a při té příležitosti si prohlédla i vznikající jedlý park v Líšni. Nejsem z Líšně, takže se mě to bezprostředně netýká, nicméně oba projekty se mi velmi líbí, jsem ráda, že existují lidé jako Vy, kteří investují svůj čas a energii do takových věcí a držím Vám palce, aby se projektu dařilo a park se pěkně rozrůstal. Dnešní akce ke slavnostnímu otevření byla příjemná a užili jsme si ji.
Při debatě o zakládání parku a stezky jsme se dostali mimo jiné k tématu neukázněných pejskařů, kteří i přes zákazovou cedulku dál v místě venčí své čtyřnohé kamarády. Chápu, že když člověk vkládá svou energii do takovéto činnosti pro komunitu, nemá radost z toho, že mu ji někdo svým způsobem kazí. Ráda bych Vám ale, coby sama majitelka psa, zprostředkovala i pohled z druhé strany. Jak jsem pochopila, je Vámi zvolená lokalita k venčení psů využívaná už dlouho a zároveň je v podstatě jediná vhodná v okolí. Podíváte-li se na to z pohledu pejskařů, je logické, že se jim to nebude moc líbit a že se nepřizpůsobí ze dne na den. Vlastně jim "berete" něco, co dosud bylo "jejich" a nenabízíte jim žádnou alternativu ani kompromis, omezujete je v jejich aktivitách, abyste mohli rozvíjet ty své. Nechápejte mě prosím špatně, připadá mi opravdu úžasné, co se snažíte pro lidi vytvořit, na druhou stranu ale kdyby mi někdo takto zrušil jediné vhodné místo, kam chodím psa venčit, a už by mi nezbývalo nic jiného než korzovat se psem mezi paneláky, nebyla bych nadšená.
Pokud sami psy nemáte, možná nechápete celý význam takovýchto tradičních venčišť. Nejsou to jen psí "toalety", jsou to i místa, kde se pejskaři z okolí navzájem setkávají, psi se spolu vzájemně socializují, získávají podněty a zkušenosti se světem, vybíjí svoji fyzickou energii... Pokud taková místa zmizí a zbyde jen obcházení miniaturních trávníčků kolem paneláků na vodítku, bude se sídliště brzy hemžit frustrovanými a špatně socializovanými psy, kteří začnou být přinejmenším obtížní, v některých případech i nebezpeční pro své okolí.
Zkuste se prosím hned při zrodu projektu zamyslet, jestli by nebylo možné pejskaře místo úplného vyhnání nějakým způsobem začlenit - vytvořit v parku psí louku nebo okruh, nainstalovat odpadkové koše se sáčky, u stezky přidat pevný sloupek, ke kterému by bylo možné pejska uvázat, než si ji páníček projde... Myslím, že diskusí s místními pejskaři určitě získáte hodně nápadů a věřte, že když i oni vezmou projekt za svůj, budou nakonec celkově disciplinovanější a budou spíš dodržovat pravidla a po psech uklízet, než když jen pověsíte zákazovou cedulku někam, kam vždycky chodili venčit.
Moc držím palce, ať se jedlému parku i stezce bez bot daří, ať je nezničí developerská lobby ani vandalové a ať přináší Vám i všem obyvatelům Líšně hodně radosti. My se určitě někdy přijdeme projít, i když nejsme místní.
S pozdravem
I. Dvořáková

Přidat nový příspěvek