Informace o nás

Jmenuji se Magda Kalová a vlastnila jsem starý meruňkový sad v Modřicích, ve kterém od roku 2011 do roku 2017 vznikal jedlý les (směsice ovocných stromů, keřů a bylin). Jmenuji se Lukáš Sejkora a Magdě jsem pomáhal se vznikem jedlého lesa v Modřicích. Tato myšlenka mě natolik oslovila a nadchla, že jsem začal s podobnými aktivitami i na městských pozemcích v Přibyslavi na Vysočině (jedlý les V Klopotech) a v Brně-Líšni (jedlý park Sedláčkova).

KOHO HLEDÁME?

Lidi se zájmem o přírodní (permakulturní) pěstování rostlin. Například skauty, ochránce přírody, zahrádkáře apod., ale i absolventy permakulturních seminářů (např. kurzů Jaroslava Svobody - autora knihy a webu www.ekozahrady.com ), kteří by své znalosti rádi uplatnili, nebo alespoň vyzkoušeli. Budeme rádi, když najdeme společně cestu k tomu, jak vrátit zanedbaným pozemkům život v co možná největší rozmanitosti, jak jej udělat pestrý co do druhů stromů, keřů a rostlin. V současné době se stále více popularizuje trend komunitního zahradničení a tak bychom i my rádi využili této novinky a přivítali mezi námi sousedy blízké i vzdálené a trávili čas venku, při zeleném cvičení těla i ducha, které bude mít za následek nejen naši lepší náladu a zdravější stravu, ale zkrášlí okolí a životy i všem kolemjdoucím. Zkuste nám napsat, těšíme se!

Historie projektu

V roce 1993 jsme necelý 1 hektar meruňkového sadu na Želešickém kopci získali v restituci. Vždy v létě jsme měli hodně práce, na kterou dodnes ráda vzpomínám. Najímali jsme trhače, kteří nám pomáhali tu bohatou úrodu meruněk ze stromů sklidit. Byla to radost. Jenže jak šel čas, všechny další úrody - díky počasí i množící se píďalce - byly horší a horší... nyní je sad opuštěný, stromy zde jsou bez plodů. A já mu chci vrátit to, co nám ve svým nejlepších letech dal. Celkem 7000m2 ovocného sadu v Modřicích bychom tedy chtěli přeměnit na jedlý les a pěstovat zde staré odrůdy ovocných stromů. Vše na bázi dobrovolnictví. Projekt je určen pro ty, kteří nemohou vlastnit nějaký pozemek (např. z finančních důvodů) a chtěli by si zkusit "zahradničit" podle permakulturních zásad. Pozemek se bohužel musel prodat na podzim 2017.

STARÝ NÁZEV TOHOTO ÚZEMÍ  BYL "ALTBERGE"